Reklama

Česnek

Česnek - nejen přírodní antibiotikum
Česnek je užíván po staletí a je jednou z nejstarších kultivovaných rostlin. Společně s cibulí a pažitkou patří do čeledi liliovitých. Kromě značné výživné hodnoty, je česnek silným ochráncem našeho zdraví. Pokud jeho konzumaci brání společenské důvody, je možno začít užívat potravinové doplňky s redukovaným zápachem.

Účinky:

1) Antimikrobiální

Česnek má široké spektrum antimikrobiální aktivity proti rozličným virům, bakteriím, plísním a kvasinkám včetně Candidy a parazitům. Prokázalo se, že je mnohem účinnější než běžné protiplísňové prostředky a vědci demonstrovali jeho účinek proti kryptokoku meningitis, jedné z nejvíce škodlivých plísňových infekcí.

 

2) Zvyšování imunity a ochrana buněk

Populační studie prokázaly vliv konzumace česneku na ochranu buněk v oblastech, kde byl příjem česneku vysoký. Studie na lidech dokládají, že česnek snižuje vytváření nitrosaminů (silných sloučenin poškozujících buňky a vznikajících v trávicím traktu).

 

3) Tonizace srdce a cév

Česnek má širokou škálu pozitivních vlivů na srdce a cévy, zejména díky obsahu sloučenin síry (allicin a jeho metabolity). Výzkum prokázal, že česneková suplementace snižuje hladinu celkového cholesterolu zlepšuje poměr mezi HDL a LDL. Dále jsou zde důkazy, že česnek vlastní schopnost snižovat krevní tlak. To je často propojeno se vlastností rostlin redukovat shlukování krevních destiček.

 

4) Snižování hladiny krevního cukru

Alicin prokázal značnou schopnost snižovat krevní cukr. Je přikládáno tomu, že určité sloučeniny síry dokáží zabránit destrukci inzulínu v játrech.

 

5) Protizánětlivý účinek

Rozličné sloučeniny síry, obsažené v česneku inhibují uvolňování zánětlivých látek. To je doplněno antioxidačními schopnostmi česneku.

 

6) Antikatarální účinek

Vysoká koncentrace sloučenin síry a hořčičných olejů v česneku má silnou schopnost redukovat hromadění hlenu. Tato vlastnost společně s protimikrobiálním účinkem získává vysokou popularitu při léčbě onemocnění dýchacích cest.

 

7) Výživný účinek

Česnek je velmi bohatý na živiny. Obsahuje 33 sloučenin síry, 17 aminokyselin, germanium, vápník, mě´d, železo, draslík, hořčík, selen, zinek a vitamíny A,B a C.

 

Vhodné aplikace česneku:

  • Virové infekce (nachlazení, chřipka, herpes,?)
  • Bakteriální infekce
  • Plísňové a kvasinkové infekce (candida albicans)
  • Parazitární infekce
  • Zahlenění dýchacích cest
  • Problémy srdce a cév (vysoký cholesterol a krevní tuky, ateroskleróza, vysoký krevní tlak, trombóza)
     

Kontraindikace a interakce s léky:

Pravidelná konzumace většího množství čerstvého česneku může dráždit trávicí systém u některých lidí.

Není vhodné užívat větší množství česneku společně s antikoagulačními léky (Warfarin).

Užívání společně s inzulínem je nutné konzultovat s lékařem.

 

Česnek můžete zakoupit na: https://www.001shop.cz/potravinove-doplnky-cesnek/