Reklama

Draslík

Draslík je esenciální minerál potřebný pro regulaci balance tekutin v organismu, hladiny acidity, krevního tlaku a nervověsvalových funkcí. Tento minerál též hraje důležitou roli při přenosu elektrických impulsů v srdci.

Kde se nachází?
Většina ovoce je vynikající zdroj draslíku. Fazole, mléko a zelenina obsahují značné množství tohoto minerálu.

Draslík se používá v souvislosti s následujícími onemocněními:
Vysoký krevní tlak – (není vhodný pro osoby užívající draslík šetřící diuretika)
Ledvinové kameny (citrát draslíku v kombinaci s citrátem hořčíku)
Srdeční arytmie
Městnavé srdeční selhání
Premenstruační syndrom
Mrtvice

Kdo je ohrožen nedostatkem draslíku?
Tak zvaná primitivní dieta poskytuje mnohem větší množství draslíku než moderní strava. Velký deficit draslíku je vzácný kromě stavů dlouhodobého zvracení, průjmu nebo užívání diuretik vyplavujících draslík. Lidé užívající tyto diuretika by měli současně brát tablety s obsahem draslíku.

Jaké jsou denní dávky?
Nejlepší způsob, jak si zajistit draslík, je jíst každý den pár kousků ovoce a přiměřené množství zeleniny. Množství draslíku obsaženého ve stravě se pohybuje v rozmezí 2,5g až 5,8g denně.
Množství povolené v potravních doplňcích -99mg v tabletě či kapsli- je velmi malé v porovnáním například s banánem, který obsahuje až 500mg. Není možné docílit vysokou hladinu draslíku v krvi polykáním mnoha tablet. Tato koncentrovaná forma draslíku může dráždit žaludek, což je problém, který nenastává při přijímání draslíku z potravy.

Vedlejší účinky:
Vysoké dávky (několik stovek mg draslíku v tabletové formě najednou) mohou způsobit podráždění žaludku. Lidé užívající draslík šetřící diuretika by se měli vyvarovat příjmu produktů obsahujících chlorid draselný. Neměli by užívat ani suplementy draslíku bez dohledu ošetřujícícho lékaře. Dokonce i konzumace několika kousků ovoce denně může způsobit potíže u lidí užívajících diuretika šetřící draslík.
Lidé se selhávajícími ledvinami by neměli užívat draslík. Vyjímkou je pečlivý dohled lékaře.

 

Draslík můžete zakoupit na: https://www.001shop.cz/potravinove-doplnky-draslik/